1048928 orig 1

به گزارش روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، علاقه‌مندان هنر هفتم  با نزدیک‌شدن به بهمن‌ماه همانند سال‌های گذشته منتظر برگزاری سی و نهمین جشنواره فیلم فجر بودند اما با این تفاوت که امسال با توجه به شرایط موجود در کشور و به‌واسطه شیوع ویروس کرونا، برگزاری این جشنواره با اما و اگرهایی همراه و تصمیم‌گیری نهایی بر عهده ستاد ملی مبارزه با کرونا گذاشته شد.

بالاخره با اما و اگرهای بسیار با به ثبات رسیدن نسبی وضعیت کرونا در کشور، ستاد ملی مبارزه با این ویروس با تعیین شیوه‌نامه و ابلاغ آن به ستاد برگزاری جشنواره فیلم فجر، شرایط چگونگی برگزاری این جشنواره را تعیین و بر اجرای دقیق این شیوه‌نامه در سالن‌های اکران فیلم‌ها تأکید کرد.

 استان گیلان طی چند سال اخیر همیشه جزء استان‌های پیشتاز در برگزاری این جشنواره بود و در طول مدت اکران فیلم‌ها شاهد استقبال پرشور اهالی هنر و علاقه‌مندان به هنر هفتم در این استان بودیم. امسال نیز گیلان یکی از ۳۰ استان برگزار کننده همزمانی سی و نهمین جشنواره فیلم فجر بود و متولیان امر در اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان و معاونت امور هنری و سینمایی این اداره‌کل با وجود شرایط بد و کمبود امکانات تلاش کردند که میزبان اکران فیلم‌های این جشنواره باشند.

بر خلاف سال‌های اخیر که سینما میرزا کوچک رشت میزبان اکران فیلم‌های جشنواره بود، امسال قرعه به نام سینما ۲۲ بهمن این شهر درآمد. با تصمیم ستاد مرکزی برگزاری جشنواره مقرر شد تمام ۱۶ فیلم بخش سودای سیمرغ در استان گیلان اکران شود. یکی از مهم‌ترین شروط شیوه‌نامه تعیین شده از سوی ستاد مبارزه با کرونا استفاده از ماسک در طول تماشای فیلم از سوی تماشاگران و بهره‌گیری از تنها ۳۰ درصد ظرفیت صندلی‌های سالن سینما بود.

سید امیر مصباح در هشتمین روز همزمانی سی و نهمین جشنواره فیلم فجر در گیلان

اکران ۱۶ فیلم سودای سیمرغ در گیلان

معاون امور هنری و سینمایی گیلان با اشاره به شیوع ویروس کرونا و شرایط سخت یک سال گذشته حوزه هنر به دلیل تعطیلی فعالیت‌ها، اظهار کرد: به رغم وجود همه مشکلات تلاش کردیم تا علاقه‌مندان هنر هفتم در استان از نمایش و اکران فیلم‌های جشنواره فیلم فجر محروم نشوند.

سید امیر مصباح به ارسال ۱۶ فیلم بخش سودای سیمرغ جشنواره امسال به استان گیلان اشاره کرد و افزود: اکران فیلم‌های جشنواره فجر از ۱۵ بهمن آغاز شد و تا ۲۲ بهمن ادامه داشت.

وی ادامه داد: «روشن» به کارگردانی سیدروح‌اله حجازی، «روزی روزگاری، آبادان» به کارگردانی حمیدرضا آذرنگ، «زالاوا» به کارگردانی ارسلان امیری، «شیشلیک» به کارگردانی محمدحسین مهدویان، «مامان» به کارگردانی آرش انیسی و «ابلق» به کارگردانی نرگس آبیار، «تک تیرانداز» علی نظری، «مصلحت» حسین دارابی، «بی همه چیز» محسن قرایی، «ستاره بازی» هاتف علیمردانی، «یدو» مهدی جعفری، «رمانتیسم عماد و طوبا» کاوه صباغ زاده، «منصور» سیاوش سرمدی، «خط فرضی» فرنوش صمدی، «گیج گاه» عادل تبریزی، «تی تی» آیدا پناهنده ۱۶ فیلم بخش سودای سیمرغ جشنواره فجر امسال بود که در مدت هشت روز به نمایش گذاشته شد.

معاون امور هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه در طول مدت اکران فیلم‌ها تلاش شد تا تمام شروط تعیین شده در شیوه‌نامه ابلاغی ستاد مرکزی در سینما ۲۲ بهمن اجرا شود، گفت: امسال تعداد سانس‌های نمایش فیلم به‌دلیل اعمال منع تردد شبانه کاهش یافت و در دو سانس ساعت ۱۵ و ۱۸ عصر فیلم‌ها به نمایش درآمد.

مصباح با اشاره به اینکه بعد از هر سانس نمایش فیلم‌ها، کلیه سالن و صندلی‌ها توسط عوامل اجرایی ضدعفونی می‌شد، اضافه کرد: در طول اکران نیز از تماشاگران خواسته شده بود تا از ماسک استفاده کرده و فاصله را رعایت کنند.

هشتمین روز همزمانی سی و نهمین جشنواره فیلم فجر در گیلان

فروش ۱۸۸۴ بلیت فیلم‌های جشنواره فجر در گیلان

وی در ادامه به کاهش ظرفیت حضور تماشاگران نیز اشاره و بیان کرد: سینما ۲۲ بهمن در مجموع ۸۴۰ صندلی داشت که با توجه به امکان استفاده از ۳۰ درصد ظرفیت سالن، در هر سانس فقط می‌توانستیم پذیرای ۲۵۰ تماشاگر باشیم و مخاطبان می‌توانستند بلیت فیلم‌ها را از طریق سه سامانه ایران تیک، سینما تیکت و گیشه ۷ تهیه کنند.

مصباح با بیان اینکه در مجموع هشت روز اکران فیلم‌های سی و نهمین جشنواره فجر در رشت بیش از دو هزار نفر از شهروندان موفق به تماشای فیلم‌ها شدند، تصریح کرد: هزار و ۸۸۴ نفر از این عزیزان بلیت خریدند و حدود ۲۰۰ نفر نیز میهمان ستاد جشنواره بودند.

وی با اشاره به استقبال شهروندان گیلانی از اکران چهار فیلم ابلق، شیشلیک، بی همه چیز و تی تی، گفت: در هنگام اکران این فیلم‌ها تمام ۳۰ درصد ظرفیت سالن سینما معادل ۲۵۰ صندلی استفاده شد و در مجموع هزار نفر از این فیلم‌ها دیدن کردند.

معاون امور هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به تعطیلی یک ساله فعالیت‌های هنری به ویژه در حوزه سینما به واسطه شیوع کرونا، اظهار کرد: متأسفانه در یک سال اخیر تعطیلی فعالیت‌ها آسیب‌های مالی جدی به اهالی هنر استان زده است.

مصباح با تأکید بر ضرورت حمایت مسئولان و متولیان امر از اهالی هنر در این روزهای سخت، ادامه داد: امیدواریم برگزاری جشنواره فجر فتح بابی برای آغاز فعالیت‌های سینمایی و هنری باشد.

وی افزود: انتظار می‌رود با کنترل ویروس کرونا شرایط به گونه فراهم شود که سال آینده در هنگام برگزاری جشنواره فجر بدون دغدغه در خطر بودن سلامتی همشهریان شاهد اکران فیلم‌ها و حضور پرشور علاقه مندان به هنر هفتم در سالن سینما در استان گیلان باشیم.

مطالب مرتبط

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *