خلاصه‌ی فیلم

آسمان غرب
آسمان غرب

«آسمان غرب» دومین ساخته محمد عسگری است که سال گذشته فیلم اتاقک گلی را به جشنواره فرستاد که با استقبال مخاطبان و منتقدان روبرو شد.

فیلم «آسمان غرب» محصول مشترک بنیاد فارابی، ارتش جمهوری اسلامی و حوزه هنری استان کرمانشاه نخستین روایت سینمایی از دلاورمردی‌های خلبان شهید علی‌اکبر شیرودی و دیگر هم‌رزمانش در هوانیروز ارتش است که رویدادهای مربوط به یک ماه نخست جنگ در منطقه غرب کشور را بررسی کرده و مجموعه حوادث را در بازه زمانی سه روزه به تصویر می‌کشد. این فیلم یک پروژه اکشن جنگی است که سال‌ها جایش در سینمای دفاع مقدس خالی بود. از نظر تجهیزات نظامی و پروداکشن تولید، این فیلم هم از آثار شاخص این سال‌های سینما محسوب می‌شود که بالغ‌بر ۱۰۰ تانک و نفربر در آن مورد استفاده قرار گرفته است.

میلاد کی‌مرام (در نقش شهید شیرودی)، امیر حسین آرمان (در نقش شهید ادیبان)، نادر فلاح، آرمین رحیمیان، کریم امینی، روح الله زمانی، محمد رضا صولتی، پیام اینالوئی، احسان عباسی، صفر محمدی، احسان صاحب الزمانی، یوسف فروتن، راهله لطفی، پرهام غلاملو، سمیه مهری، نیوشا علیپور و باحضور افتخاری تورج الوند و نسیم ادبی بازیگران این فیلم هستند.

حبیب والی‌نژاد تهیه‌کننده فیلم آسمان غرب است. تدوین: میثم مولایی، جلوه‌های ویژه بصری: جواد مطوری، صداگذاری: بهمن اردلان و موسیقی: مسعود سخاوت‌دوست از دیگر عوامل این فیلم هستند.

 

محمد عسگری از سال ۱۳۷۴ فعالیت رسمی خود را در سینما و تلویزیون آغاز کرد. او ابتدا در سمت دستیار کارگردان و تدوین‌گر کار خود را شروع کرد و با بازی و طراحی صحنه به فعالیت‌های سینمایی‌اش ادامه داد. از جمله کارهای ماندگار و مطرح او می‌توان به بازی و دستیاری کارگردانی در سریال «سرزمین کهن» و مدیریت برنامه‌ریزی فیلم «قصر شیرین» اشاره کرد. عسگری در چهل‌ویکمین دوره جشنواره فیلم فجر دیپلم افتخار و سیمرغ بلورین بهترین کارگردان اول را دریافت کرد و در جشنواره فیلم بین‌المللی ایثار تندیس و جایزه ویژه هیات داوران را به خود اختصاص داد.

یکی از مسئولان نظامی مطلع درباره تجهیزات نظامی این فیلم گفته است: «هر ساعت پرواز حدود ۲۰۰ میلیون تومان هزینه دارد و برای این فیلم ۵۳ ساعت پرواز در نظر گرفته شده است. همچنین ۱۵۰ دستگاه تانک، ۳۰ دستگاه نفربر، ۳۰۰ سرباز هم طبق گفته معاون قرارگاه آجا در غرب کشور قرار بوده در اختیار فیلم باشد.»

در سال ۱۳۷۱ سریالی به نام سیمرغ نیز از تلویزیون پخش شد که روایت‌گر زندگی دو تن از خلبانان هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران یعنی احمد کشوری و علی‌اکبر شیرودی بود. نقش شهید شیرودی را محمد جوزانی و نقش شهید کشوری را سیدجواد هاشمی ایفا کردند.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *