1 امتیاز 5

خلاصه‌ی فیلم

«تصور» فیلمی به کارگردانی و نویسندگی علی بهراد و تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی محصول سال ۱۳۹۹ است. نام اولیه این فیلم «هرمان» بوده و فیلمبرداری آن از اسفند ۱۳۹۹ تا فروردین ۱۴۰۰ انجام شده و لیلا حاتمی و مهرداد صدیقیان بازیگران اصلی آن هستند. این فیلم در اولین حضور جهانی خود در فستیوال کن سال ۲۰۲۲ با استقبال خوب تماشاگران روبرو شد و پس از آن توانست در بسیاری از فستیوال‌های مهم جهانی شرکت کند.

فیلم «تصور» اولین ساخته بلند علی بهراد در مقام کارگردان است؛ تصور فیلمی جاده‌ای، فانتزی، پر رمز و راز و عاشقانه است که روایتگر ماجرای دو شخصیت مرموز و اسرارآمیز، یک راننده تاکسی خیال‌پرداز (با بازی مهرداد صدیقیان) و مسافرش (با بازی لیلا حاتمی) است؛ راننده تاکسی عاشق زنی می‌شود که نمی‌تواند او را به دست آورد و مجموعه‌ای از برخوردهای پر رمز و راز در بستر داستانی خیال‌گونه و فانتزی در این مسیر به وجود می‌آید

84784

علی بهراد، کارگردان فیلم تصور پیش از نمایش فیلم در بخش منتقدین جشنواره کن، با حضار صحبت کرده و گفت: «خلاصه فیلم در یک جمله یعنی مراقب رویاهایتان باشید و به دنبالشان بروید؛ این فیلم مدیون دو نفر است، دو فرشته‌ای که بر روی شانه‌های راست و چپ فیلم نشستند و فیلم را به اینجا رساندند و بدون آن‌ها این فیلم ساخته نمی‌شد؛ اولی لیلا حاتمی است که دوست داشت اینجا باشد، اما متأسفانه به علت فیلمبرداری نتوانست اینجا حاضر باشد و فرشته دوم که اتفاقا در سالن است، هنگامه پناهی»؛ تصور، بررسی اسرارآمیز دو کاراکتری است که زندگی‌شان شبانه در یک تاکسی در خیابان‌های تهران به هم گره می‌خورد؛ این فیلم بیننده را به غرق شدن در حال و هوای مرموز داستان، غرق شدن در امتناع مهیج آن نسبت به آشکار ساختن آنچه در حال روی دادن است، ترغیب می‌کند؛ علی بهراد، نویسنده و کارگردان فیلم، یک زن و یک راننده تاکسی را به ما معرفی می‌کند، دو کاراکتر اصلی بی‌نام، و سپس آن‌ها را در شرایط مختلف دنبال می‌کند که ظاهرا هر کدام از این موقعیت‌ها شروع تازه‌ای برای این دو نفر رقم می‌زند؛ البته عنوان فیلم بیننده را به ساختن معنای دلخواه خود از داستان دعوت کرده و از این جهت، تصور، بیشتر به عنوان یک سرگرمی فکر برانگیز کارکرد دارد و چیزی فراتر از تفکر در عشق و انتظار به آن اضافه نشده است؛ فیلم تصور چیزی بیش از یک غم و اندوه کوچک را به نمایش می‌گذارد، پذیرفتن این موضوع که پیدا کردن یک معشوقِ همتا غیرممکن است؛ بهراد در این اثر تنها به دنبال اتمسفر است و ماهیت تکراری داستان صبر آدم را محک می‌زند و باعث می‌شود بیننده امیدش را از دست بدهد؛ اما فیلم تصور، در تلاش برای به تصویر کشاندن هیجان ملاقات‌ها و برخوردهای شانسی و ذات سست‌کننده ماجراجویی‌های شبانه، لذت‌هایی زودگذر اما کافی ارائه می‌دهد، این فیلم یک سواری به یاد ماندنی است، حتی با اینکه بهراد در طول مسیر هیچ علامت و تابلویی قرار نداده است.

لیلا حاتمی، مهرداد صدیقیان، سما سوار، هادی احمدی و محمد خاکساری بازیگران «تصور» هستند، و دیگر عوامل فیلم هم شامل علیرضا بردازنده (مدیر فیلمبرداری)، عماد خدابخش (تدوین)، علیرضا افکاری (موسیقی)، سعید زند (مدیر صدابرداری)، علیرضا علویان (طراحی و ترکیب صدا)، عظیم فراین (طراح چهره پردازی)، سینا قویدل (طراح جلوه‌های ویژه بصری)، مرضیه راجی (طراح لباس)، حبیب مجیدی (عکاس) می‌شوند.

«تصور» به نویسندگی و کارگردانی علی بهراد، تهیه‌کنندگی جواد نوروزبیگی، سرمایه‌گذاری رضا بهرامی‌راد و توسط دفتر پخش «خانه فیلم» اکران خواهد شد.

اولین فیلم علی بهراد «تصوّر» اثری تازه‌ و سرزنده برای سینمای ایران است. فیلمی توامان بامزه و محزون که از امکانات داستانیِ جهان کمدی رمانتیک برای بسط و گسترش قصه‌اش بهره می‌برد و یک عاشق دلخسته و تنها را به تصور معشوق‌اش در شکل‌ها/کاراکترهای متفاوت وا می‌دارد. اینگونه فیلم موقعیت‌های آشنای کمدی رمانتیک در پیوند اولیه میان مرد و زن را در بافتاری آرت‌هاوسی (ساختاری اپیزودیک) به تاملات رنج‌آور عاشق در رسیدن به معشوق بدل می‌کند و از حال و هوای سرخوشِ مرتبط با جهان کمدی رمانتیک به ذهنیت شکننده کاراکتر اصلی در قطعات پایانی فیلم می‌رسد. مهرداد صدیقیان در نقش پسرک عاشق حضوری سنجیده و موثر دارد و لیلا حاتمی در قالب شخصیت‌های مختلف با رنگ‌آمیزی‌های دراماتیک گوناگون، یکی از خاص‌ترین و به یادماندنی‌ترین بازی‌های کارنامه سینمایی‌اش را ثبت کرده است. شبیه به قطعات مجزای یک پازل که چینش درست‌شان یک پرتره جذاب از زنی امروزی پدید می‌آورد. پویان عسگری (منتقد سینما)

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *