1 امتیاز 5

خلاصه‌ی فیلم

فیلم لامینور جدیدترین اثر کارگردان با سابقه سینمایی ایران، داریوش مهرجویی است.
داریوش مهرجویی را قدیمی‌ترها با فیلم «گاو» و نسل جدید با «سنتوری» و «نارنجی پوش» می‌شناسند. این کارگردان معروف ایران، حالا بعد از ۶ سال دوری از سینما با فیلم جدید خود به پرده سینماها بر می‌گردد. فیلم لامینور به نویسندگی مشترک داریوش مهرجویی و همسرش، وحیده محمدی‌فر قرار بود در جشنواره فجر سال ۹۸ حضور داشته باشد اما به دلایل نامعلومی در این رویداد بزرگ ملی غایب بود. «لا مینور» یکی از گام‌های موسیقی غربی است که بسیاری از هنرجویان موسیقی، مخصوصا گیتار، در ماه‌های اول در این گام آموزش می‌بینند.
این فیلم نیز همانند دیگر فیلم مهرجویی، «سنتوری» درباره موسیقی است اما برخلاف «سنتوری» شخصیت اصلی داستان «لامینور» یک دختر است. این فیلم درباره یک نوازنده دختر (پردیس احمدیه) است. “لامینور” فیلمی ملتهب، راجع به نوازندگی زنان در ایران است و مضمونی در رابطه با موسیقی اصیل ایرانی به همراه دارد

این فیلم که بیست و سومین اثر مهرجویی محسوب می‌شود پس از شش سال از آخرین کار او (فیلم سینمایی «اشباح») ساخته شده است.

مدت هاست که داریوش مهرجویی به دنبال ساخت ادامه اثر پربیننده و جنجالی ۱۳ سال پیش خود یعنی “سنتوری” است و او چندین بار تلاش‌ هایی در این راه انجام داد و هر بار خبرهایی از مذاکراتش با خواننده‌ های نامی و مطرح منتشر و بعد از چند روز از سوی یکی از طرفین یا هر دو طرف تکذیب شد. مذاکراتی که گاهی حتی جنجالی نیز شد و خبر های داغی از آن منتشر شد. از محسن چاوشی تا امیر مقاره خواننده گروه موسیقی ماکان بند برای حضور در این فیلم کاندیدا شدند تا اینکه در نهایت کاوه آفاق خواننده راک به این فیلم رسید و جلوی دوربین مهرجویی رفت.«سنتوری» با وجود آنکه نتوانست روی پرده رود و از اکران بازماند اما در نزد مخاطبان به یکی از محبوب ترین فیلم های مهرجویی بدل شد و بسیاری این کارگردان را برای ساخت این فیلم که روایتی از خودویرانگری یک هنرمند در جامعه است، تحسین کردند.

از مهمترین نکات “لامینور” حضور ستاره‌ های قدیمی سینما در این فیلم و همکاری مجدد داریوش مهرجویی و علی نصریان بعد از ۴۰ سال می باشد. آخرین بار علی نصیریان در سال ۱۳۵۹ در فیلم سینمایی “مدرسه‌ ای که می‌ رفتیم” ساخته مهرجویی بازی کرده بود و پس از آن فرصت همکاری با این کارگردان برای او پیش نیامده بود. “گاو”، “پستچی”، “آقای هالو” و “دایره مینا” چهار همکاری دیگر این دو هنرمند با سابقه با یکدیگر می باشد. همچنین در کنار نصیریان، مهرجویی پس از ۵۰ سال باز هم با عزت‌الله رمضانی فر بازیگر قدیمی سینما در “لامینور” هکاری کرده است. این فیلم سومین همکاری این دو چهره قدیمی سینما پس از فیلم‌ های “گاو” و “پستچی” می باشد.

بازیگران فیلم لامینور: علی نصیریان، پردیس احمدیه، سیامک انصاری، بیتا فرهی، علی مصفا، مهرداد صدیقیان، بهناز جعفری، کاوه آفاق، امرالله صابری، رضا داودنژاد، دیبا زاهدی، سیامک ادیب، محمد رضا شهبانی نوری، شراره رنجبر، محمد جواد جعفرپور، مهرنوش ذوالفقاری، محمد هادی عطایی، مهدی مرتضایی، یاسمن کوزه گر، هومن بهزادی، شیدا مودب، هانا وارسته، سبحان خسروی، احمد یاوری، فرهاد ریش سفیدی، علی بلوردی و فریماه فرجامی بازیگران فیلم لامینور هستند.

داستان، بازیگران و عوامل سازنده فیلم آنقدر جذاب هستند که قطعا بسیاری از مخاطبان به خاطر یکی از این موضوعات مشتاق دیدن فیلم هستند. حضور رضا درمیشان به عنوان تهیه کننده، علی نصیریان به عنوان بازیگر و کریستف رضایی به عنوان آهنگساز بر جذابیت‌های این فیلم افزوده است.

عوامل :کارگردان: داریوش مهرجویی، تهیه کننده: رضا درمیشیان، نویسنده: وحیده محمدی‌ فر، داریوش مهرجویی، مدیر فیلمبرداری: بهرام بدخشانی، سرپرست تدوین: هایده صفی یاری، صدابردار: امیر حاتمی، طراحی گریم: عبدالله اسکندری، طراحی لباس: گلناز گلشن، طراحی صحنه: امیر حسین حداد، برنامه ریزی و دستیار اول کارگردان: حمید غفارزاده، دستیاری کارگردان: امیر سیدی، مدیر تولید: فواد بوربور

Poste lr

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *